Tůň pro obojživelníky ve staré pískovně
Tůň pro obojživelníky ve staré pískovně
Každý rok se naše organizace zapojuje do programu Českého svazu ochránců přírody "Ochrana biodiverzity", podpořeného Ministerstvem životního prostředí ČR. V roce 2013 jsme se rozhodli pomoci obyvatelům jedné již téměř zazemněné tůňky ve staré pískovně.
Proč vlastně pečovat o malé vodní plochy? Zvláště v Poodří je přece žab a jiné vodní žoužele tolik, že z jejich nočních " koncertů" nejednoho návštěvníka nebo rybáře octne-li se v blízkosti větších vodních ploch zvláště v letním období, rozbolí i hlava.
Scénář je však pořád stejný. Malé tůňky a jiné drobné vodní plochy jsou i dnes zaváženy odpadem a tak často při zkrášování obcí a jejich okolí v rámci různých stavebních či rekultivačních úprav naděláme více škody než užitku. K zazemnování tůněk dochází také přirozeně, kdy vodní plošku obrostou stromy a z nich padající větve a listí tyto postupně zanášejí.
Vhodné není i příliš velké zastínění vodní hladiny, neboť některé druhy obojživelníků potřebují alespoň část plochy osluněnou.
Průzkum místa
Průzkum ve staré pískovně jsme provedli na jaře (duben, květen) kdy bylo v tůni zjištěno větší množství žab (skokan hnědý, ropucha, kuňka) a později jejich nakladená vajíčka. Vlivem obrovských veder, která letos začala již v první polovině května, však došlo k výraznému vysychání vodní plochy a zda došlo k úspěšnému vývoji žab, se nám nepodařilo zjistit.
Plocha však byla doslova překryta již léty nečištěnými napadanými větvemi a množstvím odpadu (kov, igelity, pneumatiky apod.).
Vyčištění nádrže a jejich břehů
Tyto práce jsme provedli v druhé polovině srpna a začátkem září. V této době totiž takovéto zásahy nejméně ohrožují obyvatele tůněk. Do úklidu se zapojili členové dvou občanských sdružení (ČSOP A Bayerův odkaz), pomáhali také Mopíci (Mladí ochránci přírody) z Blahutovic i hosté z Brna (rodiny s dětmi), kteří trávili prázdniny v naší turistické ubytovně komunitního centra. V té době šlo již jen o louži, tolik vody ubylo. Místo i okolí bylo zbaveno odpadů, větví a byly vyřezány dřeviny příliš stínící hladinu.
Význam a pokračování projektu
Vyčištěná a prosluněná vodní plocha zbavena odpadu přispěje k rozmnožování obojživelníků a jejich přežívání v krajině. Pravidelně také hodláme tůnku. kontrolovat.
Proto, že toto místo by potřebovalo trvalejší ochranu, zjistili jsme si vlastníky parcel a budeme s nimi jednat o svěření péče o starou pískovnu našemu pozemkovému spolku Domov. Podařilo se nám také zapojit do projektu dospělé děti a mládež a to i z řad "neochranářů". Poděkování patří všem, kteří pomohli tento projekt uskutečnit.
Pokud Vás napadlo, že víte o podobném místě a máte chuť jeho stav změnit k lepšímu, obraťte se na nás, poradíme Vám jak na to. Uvítáme také informace o nebezpečných místech (silnice), které musí obojživelníci překonávat v době jejich každoročních tahů k vodním plochám a kde při současném rozvoji automobilismu dochází k jejich značným úbytkům.